جوشکاری , تست غیر مخرب و بازرسی جوش

31 تیر؛ آخرین مهلت ثبت‌نام در جشنواره و نمایشگاه فناوری نانو
نویسنده : ابوذر کیانپور - ساعت ٩:٢٩ ‎ب.ظ روز یکشنبه ٢٥ تیر ،۱۳٩۱
 

برای ثبت‌نام در پنجمین جشنواره و نمایشگاه فناوری نانو تا پایان تیرماه مهلت باقی است. براساس اطلاعیه دبیرخانه پنجمین جشنواره و نمایشگاه فناوری نانو، علاقمندان فرصت دارند تا تاریخ 31 تیرماه 1391 نسبت به تکمیل فرایند ثبت نام در نمایشگاه و تسویه مالی اقدام نمایند.

 

شایان ذکر است، ثبت نام بعد از تاریخ فوق، در صورت موجود بودن فضای نمایشگاهی با 20 درصد افزایش قیمت امکان پذیر خواهد بود. افراد می‌توانند برای ثبت نام یا تکمیل اطلاعات به پایگاه اینترنتی جشنواره مراجعه نمایید.

 

گفتنی است، ثبت‌نام در پنجمین جشنواره و نمایشگاه بین المللی فناوری نانو از ابتدای ‏اردیبهشت ماه سال جاری آغاز شده است و تا پایان وقت اداری 31 تیر ماه سال جاری ادامه ‏خواهد داشت.‏ در مرحله دوم ثبت‌نام ‎که از 20 خرداد ماه ‎آغاز شده است، پذیرفته‌شدگان مرحله اول به تکمیل اطلاعات ثبت‌نامی خود خواهد پرداخت


 
 
جوشکاری آرگون
نویسنده : ابوذر کیانپور - ساعت ۱٢:٤٧ ‎ق.ظ روز یکشنبه ٢٥ تیر ،۱۳٩۱
 

جوشکاری TIG با استفاده از گاز بی اثر آرگون  

پیش گفتار : همزمان با رشد سریع و فزاینده کاربرد فلزات در ساخت انواع قطعات و ساختارهای مورد نیاز در صنایع مختلف که دامنه ای گسترده از کوچکترین قطعات با ابعاد میلیمتری تا برجهای عظیم مورد استفاده در صنایع پالایشگاهی و سکوهای چند هزار تنی نفتی و کشتیهای غول پیکر نظامی و غیر نظامی و ... را در بر می گیرد ، علم و فن جوشکاری نیز به عنوان مهمترین روش اتصال قطعات فلزی دچار دگرگونی گردیده و با اصلاح روشهای قدیمی سعی در بهبود اتصالهای ایجاد شده بوسیله جوشکاری شده است.یکی از روشهای جوشکاری که در این مقاله مورد بررسی قرار گرفته است ، روش جوشکاری قوسی (قوس الکتریک) با الکترد تنگستن در حضور گـاز بی اثر آرگـون GTAW (Gas Tungsten Arc Welding)می باشد که به اختصار TIG (Tungsten Inert Gas)نامیده می شود.

در این مقاله که حاصل ترجمه و تدوین مطالب گرفته شده از چند سایت معتبر اینترنتی می باشد ، ابتدا جوشکاری و روش قوسی بصورت خلاصه تعریف گردیده و پس از آن مهمترین عوامل آن از جمله الکترودها،گاز آرگون و فلز تنگستن که فلز پایه ساخت الکترودهای مورد استفاده در این روش می باشد به تفکیک مورد بررسی قرار گرفته است.در هر قسمت ابتدا یک معرفی اجمالی از عامل مورد نظر صورت گرفته و پس از آن خطرات و روشهای مقابله با آن بیان گردیده است.

امید است خواننده پس از مطالعه این نوشته ضمن آشنائی با این روش جوشکاری و خطرات ناشی از آن با بکارگیری عوامل حفاظتی و تدابیر ایمنی مناسب نسبت به حذف یا کاهش عوامل زیان آور این روش جوشکاری اقدام نماید؛ اضافه می نماید در این نوشتار تنها عوامل خاص این نوع جوشکاری مورد بررسی قرار گرفته لکن خطرات و عوامل زیان آور عمـومی ناشی از عملیات جوشکاری از جمله فیوم ها،گازها و پرتوهای ماوراءبنفش ساطع شده نباید نادیده انگاشته شود و تدابیر حفاظتی در این خصوص مطابق سایر روشهای جوشکاری بایستی رعایت گردد.

تعاریف :

الف) جوشکاری : فرآیند جوشکاری پدیده فیزیکی پیچیده‌ای است که شامل حرارت،تشعشع،گاز و ... می‌باشد.

انجام‌پذیری عمل جوشکاری مستلزم اعمال حرارت در محل اتصال می‌باشد تا قطعاتی که بایستی به هم متصل گردند ذوب شده و همزمان با انجماد محدوده ذوب شده به یکدیگر پیوند خورند.

برای تولید حرارت موردنیاز وابسته به نوع کار از روشهای مختلفی استفاده می‌گردد. برخی از این روشها عبارتند از روش مقاومت الکتریکی،روش قوس الکتریکی و نیز استفاده از اکسیژن و گاز. حرارت تولید شده باید به اندازه‌ای باشد که بتواند عمل ذوب را در محل اتصال انجام داده و یا در صورت استفاده از فلز پرکننده آن را ذوب نماید.

ب) جوشکاری به روش قوس الکتریکی:در این روش حرارت موردنیاز در منطقه جوش بوسیله قوس الکتریکی ایجاد شده بین الکترود از یک طرف و قطعه کار از طرف دیگر تولید می گردد،در این روش نیز کار به دو گونه صورت می‌پذیرد:

اول : استفاده از الکترودهای ثابت که غیرمصرفی هستند و فلز پرکننده بایستی به صورت جداگانه وارد منطقه جوش گردد.

دوم : استفاده از الکترودهای مصرفی که خود تامین‌کننده فلز پرکننده در منطقه مورد جوشکاری می‌باشد.

سوم: جوشکاری با روش قوس الکتریکی بوسیله گاز محافظ: چون در حین فرآیند جوشکاری فلزات بصورت مذاب درمی‌‌آیند همواره احتمال ورود گازهای اتمسفر به داخل مذاب وجود دارد. همچنین اکثر فلزات تمایل به واکنش با اکسیژن دارند که این میل به اکسیدشدن با افزایش درجه حرارت بویژه در حالت مذاب به صورت چشمگیری افزایش می‌یابد. بنابراین در فرآیند جوشکاری مخصوصاً روشهای ذوبی منطقه جوش که حاوی مذاب می‌باشد بایستی از تماس با اتمسفر دور نگه داشته شود چون در غیر اینصورت باعث بروز مشکلاتی خواهد شد که مهمترین آنها عبارتست از :

1)         اکسیداسیون در منطقه جوش که معایب زیر را به همراه خواهد داشت :

1-1) اکسیدها ضعیف‌،ترد و شکننده هستند و محبوس شدن ذرات اکسید در داخل فلز جوش باعث کاهش خواص مکانیکی از جمله استحکام کششی و ضربه‌ای و کاهش مقاومت به خوردگی می‌گردد.

1-2) جلوگیری از اتصال دو قطعه در صورت تشکیل لایه های اکسید که در برخی موارد رخ می‌دهد.

1-3) پوسته شدن منطقه مجاور مذاب

2)         تماس ازت (نیتروژن) با مذاب که می‌تواند باعث بروز مشکلات زیر گردد.

2-1) تشکیل نیترید محبوس شده در فلز جوش که معمولاً باعث تردی و کاهش خواص مکانیکی می‌شود.

2-2) ایجاد تخلخل و مک در جوش در اثر بدام افتادن حبابهای نیتروژن در فلز جوش.

نوع خاصی از روش قوس در حضور گاز محافظ که در این مطلب به بررسی آن می‌پردازیم روش GTAW می‌باشد که در اصطلاح به آن TIG  گفته می شود.

لازم به ذکر است نـوع دیگـری از جوشکـاری قوسـی با گـاز محــافظ بــه نــام GMAW (Gas Metal Arc Welding)وجود دارد که در اصطلاح به آن MIG(Metal Inert Gas)گفته می‌شود  که در این روش گرمای موردنیاز در منطقه جوش بوسیله یک الکترود مصرفی که تأمین کننده فلز جوش می باشد،تولید می‌گردد و منطقه جوشکاری نیز بوسیله یک گاز بی اثر محافظت می‌گردد تا از ایجاد عیوب پیش گفته در آن جلوگیری شود.

روش TIG :

در این روش گرمای موردنیاز جهت تولید مذاب در منطقه جوش بوسیله الکترود مصرف نشدنی از جنس تنگستن ایجاد شده و یک گاز خنثی که معمولاً آرگـون یا هلیـوم می‌باشد جهت حفاظت منطقه مذاب در محل دمیده می‌شود. همچنین فلز پرکننده موردنیاز در منطقه جوش همزمان با ایجاد قوس الکتریکی بایستی به این منطقه وارد گردد تا قطعات موردنظر به یکدیگر متصل گردند.

برخی از مزایای جوشکاری TIG :

1- کیفیت جوشکاری بسیار خوب در مورد جوشکاری بیشتر فلزات و آلیاژها

2- قابلیت استفاده در قطعات با ضخامت های مختلف

3- عدم پاشش مذاب در منطقه جوش و جلوگیری از پهن‌شدگی منطقه جوش

4- قابلیت استفاده در تمام موقعیت‌هایی که جوشکاری در آنها لازم باشد

5- بی نیازی یا نیاز بسیار کم به تمیزکاری پس از اتمام عملیات جوشکاری

 

جوشکاری TIG با استفاده از گاز بی اثر آرگون:  در بررسی این روش به بررسی تفکیکی عوامل مورد استفاده در این روش خواهیم پرداخت.

1- تنگستن (ولفرام) [W] :در سال 1779 پیتر ولف با آزمایش روی یک ماده معدنی که امروزه آن را به عنوان ولفرامیت می‌شناسیم به این باور رسید که این ماده معدنی بایستی حاوی یک ماده جدید باشد، همچنین در سال 1781 اسکیلی یک اسید جدید که با حضور تنگستن ساخته می‌شود پیدا کرد لازم به ذکر است اولین بار کلمه تنگستن در سال 1758 درخصوص یک ماده معدنی که امروزه آن را با عنوان اسکیلیت می‌شناسیم بکار برده شده است، پس از آن اسکیلی و برمن به این نکته اشاره نمودند که با تجزیه این اسید امکان بدست آوردن یک فلز جدید دور از انتظار نخواهد بود که با ادامه این روند برادران دی الویر در سال 1783 اسید ولفرامیت را کشف کردند که همانند اسید کشف شده بوسیله اسکیلی بود و در آن سال آنها موفق به استحصال یک عنصر جدید با تجزیه این اسید بوسیله زغال چوب گردیدند اضافه می‌گردد عنصر تنگستن در مواد معدنی ولفرامیت، اسکیلیت و فروبریت موجود و قابل استحصال می باشد. لازم به ذکر است مهم‌ترین ذخایر شناسایی شده تنگستن دنیا در ایالات متحده آمریکا،کره جنوبی، بولیوی، روسیه، پرتغال و چین می باشد.

خواص تنگستن :تنگستن طبیعی دارای 5 ایزوتوپ پایدار و 21 ایزوتوپ ناپایدار می‌باشد که در مقیاس تجاری ب ا تجزیه اکسید تنگستن بوسیله هیدروژن یا کربن تولید می‌گردد. تنگستن خیلی خالص قابل برش بوسیله اره آهن بر و انجام هرگونه عملیات آهنگری، فشرده‌سازی، کشش و چکش‌کاری می‌باشد در صورتیکه تنگستن ناخالص، ‌ترد و شکننده است و کار روی آن به سختی امکان‌پذیر است.

تنگستن در میان فلزات موجود دارای نقطه ذوب بسیار بالایی است و در دمای بالای 1650 دارای بالاترین استحکام کششی است با توجه به اینکه اکسید کننده‌های این فلز در هوا وجود دارد، این فلز بایستی به منظور جلوگیری از اکسید شدن بخصوص در دماهای بالا مورد حفاظت قرار گیرد.  مقاومت به خوردگی این فلز بسیار خوب می‌باشد و اثر اسیدهای معدنی روی آن بسیار ناچیز می‌باشد.

انبساط حرارتی این فلز تقریباً همانند شیشه‌های بروسیلیکات می‌باشد که قابلیت کاربرد آن را با این شیشه‌ها افزایش می‌دهد.

کاربردها

تنگستن و آلیاژهای آن در همه‌جا و در حجم گسترده و برای کاربردهای متنوعی مورداستفاده قرار می‌گیرد از جمله رشته‌(فیلامان)های لامپ‌های الکتریکی، لامپ‌های الکترونی و همچنین لامپ تلویزیون، استفاده در فرآیندهای تبخیر فلزات، کاربرد در نقاط تماس الکتریکی و محلهای دریافت و برخورد اشعه X و المنتهای گرمائی کوره‌های الکتریکی و بطور کلی کاربردهای دمای بالا از جمله این کاربرد ها است؛ از دیگر کاربردهای مهم این فلز کاربرد گسترده‌ آن در لامپ‌های فلورسنت و نیز کاربرد نمکهای تنگستن در صنایع شیمیایی و صنایع چرم‌سازی و برنزهای تنگستن و دیگر ترکیبات آن در صنایع رنگسازی است؛ همچنین میتوان به کاربید تنگستن اشاره نمود که کاربرد گسترده‌ای در فرآیندهای فلزکاری، معدن‌کاری و صنایع نفت دارد.

این فلز از گروه فلزات مقاوم و نسوز است که در گروه (6B) جدول تناوبی قرار دارد که دارای ظرفیتهای 2، 3، 5 و 6 می باشد؛ این فلز بدون بو، غیرقابل حل در آب و بهترین روش آشکارسازی آن نمونه‌گیری هوای موجود در محیط می‌باشد.


 
 
استاد برجسته در رشته های شیمی، مهندسی شیمی و مهندسی مواد
نویسنده : ابوذر کیانپور - ساعت ۱٢:٢٩ ‎ق.ظ روز یکشنبه ٢٥ تیر ،۱۳٩۱
 
 

 

استاد دانشگاه کاشان جزو بر‌ترین دانشمندان جهان شد
salavati استاد دانشگاه کاشان جزو بر‌ترین دانشمندان جهان شد

 پروفسور «مسعود صلواتی نیاسر» عضو هیات علمی گروه شیمی دانشگاه کاشان، به عنوان یکی از بر‌ترین دانشمندان جهان معرفی شد. 
«مجید منعم‌زاده» معاون پژوهشی و فناوری دانشگاه کاشان گفت: پروفسور «صلواتی» در جدول فهرست دانشمندان ایرانی یک درصد بر‌تر جهان، از بین ۵۹ استاد، در ردیف نهم قرار گرفت.
وی بیان داشت: معیار ورود به فهرست دانشمندان یک درصد بر‌تر در هر گرایش علمی، کسب تعداد معین ارجاع به مقالات منتشر شده در پایگاه اطلاعات علمی (web of science) بر اساس آستانه‌های مشخص شده برای هر گرایش علمی است.
عضو هیئت علمی دانشگاه کاشان، افزود: این محقق و پژوهشگر بر‌تر دانشگاه کاشان، با ارائه و چاپ ۲۵۷ مقاله علمی در گرایش مهندسی و شیمی، و تعداد بیش از حد ارجاعات، به این افتخار علمی نایل شده است.
 «صلواتی نیاسر» در جشنواره برترین‌های فناوری نانو کشور، تاکنون در دو نوبت مقام نخست و دو نوبت نیز مقام دوم را کسب کرده است و همچنین دانشمند بر‌تر ایران از طرف وزارت علوم، تحقیقات و فناوری معرفی شده است.


 
 
تست ut , mt , pt
نویسنده : ابوذر کیانپور - ساعت ٧:۱٢ ‎ب.ظ روز شنبه ۱٧ تیر ،۱۳٩۱
 

 

pdf   تست التراسونیک

مهندس مهدی فرجام 

 

 

pdf دستورالعمل جوشکاری

 

 

 

ASNT-LEVEL-2-Study-guide-Magnetic-particle-inspection

  

 

 

هندبوک بازرسی جوش AWS

 

چندین پاورپوینت تست PT

 

 

 

تست ذرات مغناطیسی


 

 

محدوده پذیرش عیوب در استانداردهای مختلف


 

 

 

آشنایی با استانداردها و کلید فولاد


 

نمونه سوالات تستی رادیوگرافی asnt 
 
بیولیچینگ- نقش باکتری تیوباسیلیوس در تولید فلزات در هیدرومتالوژی
نویسنده : ابوذر کیانپور - ساعت ۱٢:٠۱ ‎ب.ظ روز شنبه ۱٧ تیر ،۱۳٩۱
 

تیوباسیلوس جنسی از باکتری‌های اتوتروف اسیدوفیل اکسید کننده آهن و یا گوگرد می‌باشد که هنگامی که محیط مناسبی برای رشد داشته باشند، انرژی مورد نیاز و غذای خود را از اکسیداسیون گوگرد و آهن به دست می‌آورند.

باکتری‌های جنس تیوباسیلوس که تاکنون ۲۰ گونه از آنها شناسایی شده‌اند، مهمترین اکسیدکنندگان گوگرد در خاک‌ها می‌باشند. این باکتری‌ها با اکسید کردن گوگرد ضمن تامین سولفات مورد نیاز گیاه، با کاهش اسیدیته خاک در اطراف ریشه‌ها باعث افزایش حلالیت عناصر ریز مغذی در خاک می‌شوند.

گونه‌های جنس تیوباسیلوس

  • تیوباسیلوس تیوپاروس
  • تیوباسیلوس تیواکسیدانس
  • تیوباسیلوس فرواکسیدانس
  • تیوباسیلوس مزواکسیدانس

 

سولفور زدایی میکروبی

توانایی اکسیدکنندگی تیوباسیلوس‌ها، باعث شده‌است که از آنها بتوان در استخراج صنعتی سولفید فلزهایی مانند مس و طلا استفاده کرد. به این فرایند بیولیچینگ می‌گویند. بیولیچینگ به مفهوم استفاده از توانایی باکتری‌ها در عملیات انحلال سولفیدهای فلزی به منظور بازیابی و تولید فلزات می‌باشد. سابقه استفاده از این تکنولوژی به سال‌های ۱۹۵۰ برمی‌گردد. توسعه این روش در دنیا به حدی بوده‌است که امروزه در آمریکا بیش از ۲۰ درصد از استخراج مس به روش میکروبی می‌باشد. در بسیاری از کشورهای دیگر از جمله شیلی، استرالیا، آفریقای جنوبی، کانادا، چین، پرو و دیگر مناطق از این تکنیک برای بازیابی فلزات اصلی و گرانبها استفاده می‌شود.

 

منابع :

  • مقدمه‌ای بر میکروبیولوژی صنعتی؛ مایکل ویتز، نیل مورگان، گری هیگتون، آرش کوچکی، جان اس راکی؛ ترجمه محمدباقر حبیبی نجفی، سیدعلی مرتضوی؛ انتشارات دانشگاه فردوسی (مشهد)، شابک: ISBN 964-386-060-4

 
 
شـرکت صنعتُ توسـعه فلات قـاره و شرکت ACS انگلستان اقدام به برگزاری و اعطای گواهی
نویسنده : ابوذر کیانپور - ساعت ۱٢:٢٧ ‎ب.ظ روز پنجشنبه ۱٥ تیر ،۱۳٩۱
 

دوره های آموزشی شرکت صنعت توسعه فلات قاره

 

در راستای توسعه توانمندی نیروی انسانی مورد نیاز صنایع کشور؛ شرکت صنعت توسعه فلات قاره در کارگاه های آموزشی ذیل با اعطای مدرک معتبر پایان دوره از ACS انگلستان ثبت نام به عمل می آورد.

آخرین مهلت ثبت نام:  پنجشنبه- ۲۲ تیر (ظرفیت محدود است)،۱۵ درصد تخفیف ویژه

جهت دریافت مدرک PIPING ENGINEER،گذراندن ۱۳ واحد اجباری

جهت دریافت مدرک PROCESS  ENGINEER،گذراندن ۷  واحد اجباری

جهت دریافت مدرک FIX EQUIP  ENGINEER،گذراندن ۸  واحد اجباری

جهت دریافت مدرک ROTARY  EQUIP  ENGINEER،گذراندن ۷ واحد اجباری است

ثبت نام به صورت جداگانه در یک دوره خاص بلا مانع بوده  و  فقط برای همان دوره  مدرک معتبر بین المللی از ACS انگلستان  صادر خواهد گردید

 

http://fgdi-co.com/Register_P.aspx


 
 
برگزاری دوره آموزشی «آشنایی با پوشش‌های محافظ خوردگی» 28 الی 30 تیرماه
نویسنده : ابوذر کیانپور - ساعت ٩:٢۳ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ۱۳ تیر ،۱۳٩۱
 

برگزاری دوره آموزشی« آشنایی با پوشش های محافظ خوردگی» 28 الی 30 تیرماه 91

 مدرس دوره: آقای دکتر جمشیدی

 محتوای دوره:

 1. خوردگی و اصول حفاظتی پوشش ها

 2. پوشش ها و رنگ ها

3. انواع پوشش های خطوط لوله زیرزمینی

 4. انتخاب پوشش

 5. فرمولاسیون اجزای پوششهای آلی

 6. آماده سازی سطح جهت اعمال پوشش

 7. روش های اعمال پوشش

 8. آزمایش های اعمالی بر پوشش

 9. پوشش و حفاظت کاتدی

 10. بررسی علل اصلی تخریب پوشش ها

 11. ایمنی و محیط زیست

 12. آشنایی با استانداردهای پوششهای خطوط لوله

 13. نحوه کنترل پوشش بطریق DCVG بدون انجام حفاری

 سوابق مدرس: •عضو انجمن خوردگی ایران و آمریکا •عضو هیئت مدیره انجمن خوردگی ایران در یک دوره •عضو هیات علمی، دانشکده مهندسی شیمی ، دانشگاه علم و صنعت ایران، از فروردین ماه سال 1390 •عضو هیات علمی پژوهشی، مرکز تحقیقات ساختمان و مسکن از 1384 تا انتهای سال 1389 •مشاور شرکت مهندسی مهاب قدس در امور پوشش های حفاظتی و لوله ها از 1386 تا 1389 •مدیر دفتر مهندسی شیمی و رنگ ، مهندسین مشاور نیرو، از 1380 الی 1384 •کارشناس، شرکت ثمین آب قزوین، 1378 الی 1380 •مشاور شرکت لوله بتن پلیمری از 1389 تاکنون

هزینه دوره: *شهریه دوره برای هر نفر مبلغ 3،500،000 ریال بوده که قابل پرداخت به حساب جاری شماره 129199024 بانک تجارت ، شعبه ایرانشهر جنوبی، کد شعبه 255 بنام انجمن خوردگی ایران است. *بر اساس" تبصره 1 بند ل ماده 139 قانون مالیاتهای مستقیم" شهریه کلاسهای آموزشی انجمن خوردگی ایران معاف از مالیات می باشد. *لازم به ذکر است که تمامی شرکت کنندگان در این دوره به مدت یکسال و به طور رایگان عضو انجمن خوردگی ایران شناخته می شوند.

 *برای تمام شرکت کنندگان در دوره گواهینامه ای به دو زبان فارسی و انگلیسی از سوی انجمن خوردگی ایران صادر می شود.


 
 
برگزاری اولین کنفرانس بین‌المللی نفت، گاز، پتروشیمی و نیروگاهی
نویسنده : ابوذر کیانپور - ساعت ٩:۱٩ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ۱۳ تیر ،۱۳٩۱
 


 
 
برگزاری دوره‌های آموزشی «حفاظت کاتدی» و «انتخاب مواد&
نویسنده : ابوذر کیانپور - ساعت ۱:٥۱ ‎ب.ظ روز پنجشنبه ۸ تیر ،۱۳٩۱
 

دانشگاه صنایع و معادن ایران، استان اصفهان با همکاری انجمن خوردگی ایران برگزار می‌کند:

دوره آموزشی حفاظت کاتدی (21 الی 23 تیرماه 91) و انتخاب مواد (29 الی 30 تیرماه 91)

 


 
 
برگزاری دوره آموزشی "حفاظت کاتدی"، 7 الی 9 تیر ماه 1391
نویسنده : ابوذر کیانپور - ساعت ٢:۱٧ ‎ب.ظ روز پنجشنبه ۱ تیر ،۱۳٩۱
 

دوره آموزشی «حفاظت کاتدی» در روزهای چهارشنبه الی جمعه، 7 الی 9 تیر ماه 1391 برگزار خواهد شد. محتوای دوره: 1. خوردگی و اصول حفاظت کاتدی 2. انواع سیستم‌های حفاظت کاتدی 3. معیار‌های حفاظت کاتدی 4. ابزارهای اصلی اندازه‌گیری در حفاظت کاتدی 5. تعیین جریان‌های سرگردان 6. عایق‌سازی الکتریکی 7. پوشش‌های مورد استفاده در حفاظت کاتدی 8. اصول پوشش‌دهی خط لوله 9. بازرسی و طبقه‌بندی خوردگی‌های زیرزمینی و خسارت پوشش‌ها سوابق مدرس دوره: • عضو انجمن خوردگی ایران • عضو انجمن ملی مهندسان خوردگی آمریکا • دارای سطح III، II ،I حفاظت کاتدی از TWI انگلستان • دارای سطح III، II ،I طراحی و بازرسی سیستم‌های رنگ و پوشش در صنایع نفت و گاز از شرکت گاز انگلستان • پانزده سال سابقه کار در سمت مسئول کنترل کیفیت بازرسی فنی و خوردگی فلزات در یکی از شرکت‌های تابعه وزارت نفت هزینه دوره: شهریه دوره برای هر نفر مبلغ 3،500،000 ریال بوده که قابل پرداخت به حساب جاری شماره 129199024 بانک تجارت، شعبه ایرانشهر جنوبی، کد شعبه 255 بنام انجمن خوردگی ایران است. بر اساس"تبصره 1 بند ل ماده 139 قانون مالیات‌های مستقیم" شهریه کلاس‌های آموزشی انجمن خوردگی ایران معاف از مالیات می باشد. برگزاری این دوره با تخفیف ویژه همراه خواهد بود و علاوه بر آن اعضاء حقیقی و حقوقی انجمن از 10% تخفیف برخوردار خواهند بود. • لازم به ذکر است که تمامی شرکت‌کنندگان در این دوره به مدت یک سال و بطور رایگان عضو انجمن خوردگی ایران شناخته می‌شوند. • برای تمام شرکت‌کنندگان در دوره گواهینامه‌ای به دو زبان فارسی و انگلیسی از سوی انجمن خوردگی ایران صادر می‌شود. جهت اطلاعات بیشتر با انجمن خوردگی ایران تماس بگیرید.