جوشکاری , تست غیر مخرب و بازرسی جوش

راه اندازی آزمایشگاه مرجع‌خوردگی در پردیس بندرعباس دانشگاه امیرکبیر
نویسنده : - ساعت ۳:٢٩ ‎ب.ظ روز جمعه ٢٢ اردیبهشت ،۱۳٩۱
 

علیرضا رهایی اعلام کرد: آزمایشگاه مرجعی در ارتباط با "خوردگی" در پردیس بندرعباس دانشگاه صنعتی امیرکبیر راه اندازی میشود تا مکانی برای استفاده همه ارگان‌های علاقمند برای کار در مسائل مختلف "خوردگی" باشد.

علیرضا رهایی رئیس دانشگاه صنعتی امیرکبیر در مراسم افتتاحیه همایش "خوردگی" در محیط های دریایی و پوشش های سطحی که در پردیس بندرعباس دانشگاه صنعتی امیرکبیر برگزار شد، از راه اندازی آزمایشگاه مرجعی در ارتباط با خوردگی خبر داد و گفت: هر ساله در کشور ما 18000 میلیارد تومان هزینه و خسارت خوردگی است که در مناطق مختلف بوجود می آید که این بودجه معادل هزینه ای است که برای اجرای پلهای کل شریان های کشور استفاده میشود.

وی افزود :این مساله ایجاب می کند تا مجموعه های تخصصی با استفاده از فناوری های جدید هر ساله خسارات خوردگی را کاهش دهند و در این زمینه حرکتهای موثری صورت گیرد.

رئیس دانشگاه صنعتی امیرکبیر در مورد خسارت های ناشی از خوردگی در سطح جهان تشریح کرد:  1.8 تریلیارد دلار بحث خسارات خوردگی در سطح جهان است که از این مقدار 100 میلیارد یورو سهم آلمان،276 میلیارد دلار سهم آمریکا  و 18000 میلیارد تومان سهم ایران است که 3.5 تا 5 درصد تولیدات ناخالص ملی کشورها دراثر خوردگی از بین میرود ؛بنابر این اهمیت مطالعات خوردگی کاملا واضح و روشن است.

رهایی در خصوص دلیل برگزاری همایش همایش خوردگی در محیطهای دریایی و پوششهای سطحی تصریح کرد: با توجه به اینکه شهرهای ساحلی به شدت در معرض خوردگی هستند و اهمیت خوردگی در این مناطق به خوبی احساس می شود با حکم حوزه معاونت علمی و فناوری رئیس جمهوری تصمیم بر آن شد تا این همایش تخصصی در پردیس بندرعباس دانشگاه صنعتی امیرکبیر برگزارشود .

رئیس دانشگاه صنعتی امیرکبیر در خصوص چشم انداز این همایش عنوان کرد: موضوع خوردگی از منظرهای مختلف مورد بررسی قرار میگیرد تا به یک بیانیه اجرایی برای شروع حل مشکلات برسیم و با توجه به ابعاد مختلف این معضل نیاز به سرمایه گذاری کلان و مطالعات بیشتر در حوزه خوردگی داریم.

رهایی با اشاره به فعالیت هایی که در رابطه با تاسیس آزمایشگاه مرجع خوردگی گفت: بطور جدی وارد مطالعه می شویم و در کنار برنامه ریزی های گسترده ،برنامه هایی منسجم برای ادامه تحقیقات در حوزه خوردگی داشته باشیم.

وی در مورد نتایج حاصل از کاهش خوردگی ها اظهار داشت: چنانچه امسال موفق شویم 10 درصد خسارات ناشی از خوردگی را در سطح کشور کاهش دهیم ؛1800 میلیارد تومان صرفه جویی خواهیم داشت.

رئیس دانشگاه صنعتی امیرکبیر در مورد خسارت های ناشی از فعالیت های عمرانی گفت: بحث خوردگی بخشی از خسارتهایش وارد مربوط به طرح های عمرانی میشود که اهمیت ویژه ای دارند چرا که انجام طرح های عمرانی با اشتغال مجموعه ها سروکار دارد و بیش از 100 صنعت مختلف به عنوان صنعت پشتیبان داریم که مباحث پیشرفت کشور و رفاه عمومی مردم با این طرح های عمرانی پیوند میخورد.

وی افزود: بحث اجرای طرح های عمرانی هر ساله بخش قابل توجهی از بودجه کشور را به خود اختصاص میدهد که مسائل خوردگی نیز در آنها موثر است بنابراین امیدواریم که با برگزاری چنین همایش هایی به راهکارهای اساسی برای کاهش هزینه ها و خسارات ناشی از خوردگی دست یابیم.