کنترل خوردگی در صنایع نفت و گاز با استفاده از لوله‌های غیرفلزی GRP

مدیر امور فنی شرکت بهره برداری نفت و گاز کارون در مورد راه‌های جلوگیری و کنترل خوردگی در صنایع نفت و گاز گفت: استفاده از مواد شیمیایی کندکننده خوردگی، کاربرد پوشش‌های مناسب، استفاده از سیستم حفاظت کاتدی، تغییرات در طراحی ساختار با توجه به تغییر نوع و شرایط فرآیند و نیز انتخاب مواد مناسب، از جمله راهکارهایی است که در زمان حاضر برای کاهش خوردگی فلزات مورد استفاده قرار می‌‌گیرد.

رئیس اداره بازرسی فنی و خوردگی فلزات شرکت بهره‌برداری نفت و گاز کارون هم در این باره گفت: استفاده از لوله‌های غیرفلزی به ویژه از نوع GRP که براساس استانداردهای معتبر بین‌المللی تولید و ساخته می‌شوند، در برابر خوردگی دوام بیشتری دارند و خوردگی الکتروشیمیایی (معضل اصلی لوله‌های فلزی) را ندارند.

سعید بویری افزود: سطح داخلی این نوع لوله‌ها نسبت به لوله‌های فلزی از زبری کمتری برخوردار است که همین مسئله روند خوردگی سایشی را کاهش می‌دهد.

وی گفت: رعایت استانداردهای جهانی در ساخت لوله‌های غیرفلزی اهمیت بسیاری دارد و هم‌اکنون شرایط به گونه‌ای است که امکان ساخت این گونه لوله‌ها در داخل کشور برای استفاده در بخش پساب‌های نفتی وجود دارد.

مزیت لوله‌های غیرفلزی

ایجادنشدن خوردگی الکتروشیمیایی، حذف کامل یا کاهش تزریق مواد کندکننده خوردگی به همراه کاهش یا حذف خدمات و انرژی مصرف شده برای تزریق این مواد، کاهش خوردگی سایشی و جلوگیری از تجمع رسوبات درون لوله و جلوگیری از ایجاد وقفه در روند فرآورش سیستم پساب از جمله مزیت های به کارگیری لوله‌های غیرفلزی است.

رئیس اداره بازرسی فنی و خوردگی فلزات شرکت بهره‌برداری نفت و گاز کارون، جلوگیری از آلودگی زیست‌محیطی به دلیل نشتی پیاپی در لوله‌های فلزی و کاهش هزینه‌های مربوط به تعمیرات پیش‌بینی نشده ناشی از نشت پساب را از دیگر مزیت‌های لوله‌های غیر‌فلزی GRP نسبت به لوله‌های فلزی برشمرد.

بویری گفت: بیش از سه سال است که این لوله‌ها به صورت آزمایشی، ازسوی تولیدکنندگان داخلی ساخته و در بخشی از کارخانه نمک‌زدایی شماره یک اهواز نصب شد و تا کنون نتیجه آن بسیار رضایت‌بخش بوده است.

/ 0 نظر / 44 بازدید